Doporučujeme knihu: Algoritmy pro život
6.12.2018
Představte si to jednoduše. Stojíte ve frontě u pokladny, hledáte parkovací místo, vybíráte si místo, kde chcete žít, potřebujete vybrat spolupracovníka do firmy na pohovoru, nebo dokonce hledáte svého životního partnera. Tyto “každodenní” životní situace řeší skoro každý a nezřídka má pocit, že nevybral tu správnou možnost. Že to mohl řešit lépe. Anebo naopak, že to vyřešil tím nejlepším možným způsobem. Otázky na (nejen) tato témata zodpovídá kniha Algoritmy pro život. Dvojice autorů Brian Christian a Tom Griffith se čtenáři snaží zjednodušit rozhodování skrze “teoretickou informatiku”. Aplikují modely a exaktní vědu na zdánlivě banální situace, čímž se lidem snaží usnadnit život.
Hledáte správný nájem v horuizontu jednoho měsíce a chcete najít ten nejlepší? Pak vězte, že sběru dat máte podle této knihy věnovat jedenáct dní, a sice 37 procent svého času. Po tuto dobu nedělejte nic jiného, než hledejte to správné bydlení, ale i kdyby se vám něco sebevíc líbilo, žádnu smlouvu nepodepisujte. Právě za tuto dobu totiž nahromadíte ten správný soubor dat, který vám umožní se správně rozhodnout v následujích dnech, protože budete mít už sesbíraný dostatečný počet prvků k porovnání. A když pak najdete byt, který pro vás bude lepší než ty předchozí, můžete v klidu podepsat nájemní smlouvu.
To je jeden ze způsobů, kterými radí kniha Algoritmy života, jak efektivně využít znalosti z “programování” pro běžný život. Autoři se v knize nesnaží najít univerzální řešení pro to, jak nalézt životního partnera, či jak nejlépe zaparkovat. Jen se pokouší dávat rady, jak se dobře rozhodnout a nepřemýšlet pak nad tím, jestli byl tento krok správný, či nikoliv. Věřte nebo ne, ale takto si opravdu můžete usnadnit život. Navíc je vše psané s nadhledem, takže nemusíte mít strach, že by se autoři snažili dělat z lidí počítače, protože ty mají podle nich konec konců velmi silné omezení.
Kniha ale není jen o rozhodovaní, je to soubor velmi dobře vybraných příkladů, které v konečném důsledku mohou vést k osobnímu seberozvoji. Navíc je toto dílo přeložené do češtiny velmi čtivě napsané. Samotné programování a základní vhled do informatiky, tak může pro čtenáře být vlastně jen sladkou třešničkou na dortu…